Projekt o nazwie Termomodernizacja budynku biblioteki publicznej w Radomiu wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, spółkę „Rewitalizacja” we współpracy z Gminą Miasta Radomia.
Wartość Projektu to 867.303,65 zł, a kwota dofinansowania 486.421,68 zł.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Zgodnie z planem przebiegał remont budynku Filii nr 6 i 8 przy ul. Kusocińskiego 13. Zakończył się w kwietniu, a 21 maja 2013 miał miejsce uroczysty odbiór techniczny z udziałem władz i mediów. Zdjęcia dostępne są na naszej stronie na Facebooku:
Zdjęcia z uroczystego odbioru technicznego
Opis projektu:
Planowany projekt – Termomodernizacja budynku biblioteki publicznej w Radomiu wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (dalej zwany „Projektem”), będzie realizowany w latach 2009-2012 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu.
Miejscem realizacji Projektu będzie budynek wynajmowany przez MBP w Radomiu od Spółki „Rewitalizacja”, usytuowany w śródmieściu miasta Radomia, przy ulicy Janusza Kusocińskiego 13.
Realizacja Projektu przyczyni się do wzrostu konkurencyjności województwa w układzie ponadlokalnym i regionalnym, bowiem dotyczy prac modernizacyjnych w budynku mieszczącym bibliotekę specjalistyczną, obsługującą czytelników z terenu województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz lubelskiego w zakresie specjalistycznego księgozbioru literatury dziecięcej.
Budynek, obecnie użytkowany przez filie nr 6 i 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, został zbudowany w technologii tradycyjnej, murowanej. Posiada jedną kondygnację naziemną i jest podpiwniczony. Ściany zewnętrzne są murowane z cegły. Stropy DMS. Dach kryty papą.
Budynek w całości nie spełnia standardów wymaganych w zakresie energooszczędności. Na ścianach zewnętrznych budynku są duże okna witrynowe, zbudowane w starej technologii i generujące duże straty ciepła. W okresie zimowym niemożliwe jest utrzymywanie temperatury wewnątrz biblioteki na poziomie gwarantującym komfort cieplny. Brak odpowiedniego podjazdu pozwalającego dostać się osobom niepełnosprawnym lub osobom ograniczoną sprawnością ruchową z ulicy do drzwi biblioteki znacznie ogranicza takim osobom dostępność publicznej instytucji kultury.
Instytucją odpowiedzialną za realizację Projektu będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, instytucja kultury wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Miasta Radomia.
Bezpośrednim beneficjentem projektu będzie spółka „Rewitalizacja” oraz Gmina Miasta Radomia – właściciele nieruchomości, na których Projekt będzie realizowany. Beneficjentami pośrednimi będą mieszkańcy Radomia oraz, w szczególności, czytelnicy.
Głównym celem realizacji projektu jest modernizacja budynku mieszczącego dwie filie biblioteki miejskiej mająca przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacji i poprawić komfort użytkowania budynku.
Cele szczegółowe obejmują:
• termomodernizację budynku;
• ograniczenie kosztów eksploatacji oraz zanieczyszczeń poprzez wybudowanie nowoczesnego – proekologicznego systemu ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej;
• ułatwienie dostępności do budynku poprzez budowę pochylni.
Termomodernizacja budynku wraz z poprawą jego dostępności pozwoli odwiedzającym bibliotekę na pełniejsze korzystanie z oferty bibliotecznej. Zmniejszy koszty utrzymania budynku oraz poprawi komfort przebywania w budynku. Na skutek realizacji tego Projektu zaoszczędzona zostanie energia w ilości 100 MWh/rok oraz zmniejszeniu ulegnie emisja głównych zanieczyszczeń w ilości 40 ton w roku.
Projektowane prace obejmą:
• modernizację instalacji co,
• ocieplenie dachu nad świetlikami,
• ocieplenie stropodachu,
• wymianę okien,
• wymianę drzwi zewnętrznych,
• budowę pochylni ze schodołazem,
• instalację cwu zasilaną kolektorami słonecznymi.
Ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji, a jej zakończenie przewidziane jest na wrzesień 2012 roku.
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu